KADASTRO TESPİTİNDEKİ HATA NEDENİYLE TAŞINMAZINIZ BAŞKASI ADINA TESCİL EDİLİRSE NE YAPABİLİRSİNİZ

KADASTRO TESPİTİNDEKİ HATA NEDENİYLE TAŞINMAZINIZ BAŞKASI ADINA TESCİL EDİLİRSE NE YAPABİLİRSİNİZ

Kadastro çalışmaları esnasında ülke genelinde birçok kişinin taşınmazı bir başkası adına tapuda tescil edilmiştir. Bu şekilde taşınmazınızın başkası adına tescil edilmesini iptal ettirerek kendi adınıza tapuda tescil ettirebilir böylece taşınmazın mülkiyetini kazanabilirsiniz.

            Dava konusu taşınmazı uzun yıllarca kullanmaktaysanız ve kadastro çalışmaları sırasında başkası adına kaydettirilmişse bu kadastro işleminin kesinleşmesinden itibaren 10 yıllık hak düşürücü süre içerisinde davanızı açmanız gerekmektedir. Bu 10 yılık hak düşürücü sürenin yerleşik içtihatlara göre bir istisnası bulunmaktadır. Dava açma hakkı olan kişi kadastro tespitinin kesinleşmesinden sonra 10 yıllık süre içerisinde vefat etmişse, onun mirasçıları hak düşürücü süre aranmaksızın davalarını açabileceklerdir. Davanızı taşınmazın bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemelerinde açmanız gerekmektedir.

            Kadastrodaki hatanın ispatlanması halinde davanızı kazanabileceksiniz ancak usul hataları ve eksiklikleri nedeniyle davanızın reddedilmesini istemiyorsanız bir avukatla iletişime geçerek hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Av. Nurgül Aslı ALTIN